My, členové ČVS, udáváme směr celého svazu.

My, členové ČVS, udáváme směr celého svazu.

Jan Dumek - čtvrtek, 4. dubna 2019

Beach volejbal v ČR

Jan Dumek je dlouholetý reprezentant České republiky v beachvolejbalu. Beachi se nevěnoval pouze jako hráč. Aktivně působil také několik let v Českém volejbalovém svazu. V sérii článků bude odpovídat na otázku: Jak by měl pracovat ČVS v rozvoji plážového volejbalu v současné době? 

Začněme dnes krátkým “profesním" představením: 


Honzo, co tě přivedlo k práci pro Český volejbalový svaz? Studoval jsi přeci úplně něco jiného. 

JD: Spolupráci mi nabídl Simon Nausch, který v té době vedl projekt “Beach Rio 2016”. Tento projekt měl na starosti rozvoj beachvolejbalu v ČR. Nabídku jsem přijal zejména proto, že jsem dlouhodobě měl pocit, že plážový volejbal by měl mít v ČVS (Český volejbalový svaz) lepší pozici a chtěl jsem pro jeho rozvoj něco udělat. Říkal jsem si, že když to neudělá někdo jiný pro mě, musím to udělat sám. (Od roku 2008 jsem hrál mezinárodní turnaje a pozice nás hráčů nikdy nebyla nic moc, přestože jsme měli dobré výsledky, které byly srovnatelné s šestkovými nároďáky.)

Co bylo na počátku to nejtěžší?

Z počátku jsem měl problémy, protože jsem nerozuměl struktuře svazu. Nevěděl jsem, co znamená správní rada, výbor, apod. Neznal jsem stanovy ČVS ani jiné směrnice. Představoval jsem si, že svaz funguje jako klasická firma: předseda je jako šéf a ten udává směr a celý svaz vede. Často pro mě bylo nepochopitelné, proč nějaké změny trvají tak dlouho, a další věci. Později, když jsem porozuměl struktuře ČVS, už mi to bylo jasné. Věcně jsem se hodně učil od Simona, on udával směr. O všem jsme hluboce diskutovali a to mi velmi pomohlo později, kdy jsem tam už byl sám, když se Simon rozhodl naplno věnovat svému týmu. 

Které projekty na ČVS ti utkvěly v paměti? 

Nejvíce asi projekt sportovních středisek v beachvolejbalu. Byl to můj první legislativní projekt na ČVS a vůbec nebylo lehké ho realizovat. Myslím ale, že tohle je dobrá cesta. Svaz musí motivovat kluby finančními dotacemi, aby vychovávaly dobré hráče. Pak následovaly další projekty: celková struktura reprezentace (to jsem předkládal několikrát), propojení s juniorskou složkou, a další. Všechny tyto projekty byly schváleny správní radou, ale většina lidí z beachvolejbalu o nich ani neví…některé byly realizovány jen částečně, jiné vůbec. Je to škoda...Byly tam i veselé historky, kdy jsme pomáhali zařizovat zájezdy na mládežnické mezinárodní šampionáty i rodinám od hráčů - "v hujerovském stylu”.

Zní to tak, že tě práce pro ČVS bavila, proč jsi skončil? A nelituješ toho? 

Ano, docela mě to bavilo, přestože je to hrozně nevděčná pozice. Každý vás rád kritizuje, přitom sám nepřijde s žádným řešením…ale tak to prostě je, s tím jsem se smířil, o to jsem se cítil lépe, že já řešení přinášel. Skončil jsem, protože jsem chtěl stále hrát. Uvědomil jsem si, že mě práce pro ČVS stála moc energie na úkor mého hraní. Na turnajích za mnou chodili hráči, trenéři a já už tam nebyl jen jako hráč, ale také jako funkcionář, a to mi vadilo. Na jaře 2016 jsem se rozhodl, že po sezóně skončím v pozici vedoucího úseku beachvolejbalu. Dále jsem si vzal na starosti pouze reprezentaci dospělých, hlavně chod v té době vznikajícího týmu mužů kolem italského trenéra Andrei Tomatise. Pak proběhly další změny a nakonec roku 2018 mi bylo řečeno, že už se s mojí pozicí nepočítá a také ne se mnou, když chci stále být aktivní hráč. Což mě trochu překvapilo, ale tak to je.

Svého rozhodnutí nelituji, udělal jsem dobře pro sebe jako hráče. Možná bych teď zvolil jinou cestu, ale to už je jedno. Jsem rád, že rozumím fungování svazu. Vím, jak je složité něco prosadit a změnit. Za tu dobu, co jsem byl na ČVS, jsem poznal spoustu lidí. Někteří se mnou mluvili pouze, když jsem byl v nadřízené pozici. Později, když jsem se rozhodl jít o stupínek níž, už mě obcházeli…Nad tím se musí člověk pousmát, ale je to dobrá zkušenost.

V současné době se chceš s námi podělit o nějaké “vědomosti” z problematiky fungování BV na svazu. Co tě k tomu vede a na co se můžeme těšit? 

Nedávno jsem se dostal do diskuze s Endym a on se mě přímo zeptal, jak to vidím já, co by měl ČVS dělat v rozvoji BV. Myslím, že je to zajímavé téma pro širší beachvolejbalovou veřejnost. Myslím, že je nutné zvýšit povědomí o věcech, kterými se zabývá ČVS. Připadá mi, že hodně českých hráčů a trenérů to vůbec nezajímá, přitom jsme spolek - dobrovolné sdružení. My, členové ČVS, udáváme směr celého svazu. Myslím, že někdo musí tohle hnutí rozhýbat ;).

Úvodní článek o tom, jak by měl ČVS pracovat na rozvoji beachvolejbalu v ČR z pohledu Jana Dumka bude v následujícím článku za týden. 

Generální partner

Stample!

Beach Service finančně podporují:

Praha MŠMT Městský obvod Plzeň 4 Město Benešov Pardubice Pardubický kraj

Partneři a sponzoři

Birell Plzeňský Prazdroj Koktejl S-Centrum Benešov STAVOKA Hradec Králové, a. s.
Gymnázium Pardubice Mozartova HIKO SPORT Plzeň pro sport GALA KMOTRA Hanka Mochov